Тренерот на Манчестер сити, Хосеп Гвардиола, откри што очекува од полуфиналниот натпревар во Лигата на шампионите против Пари Сен-Жермен.

– ПСЖ е извонреден тим, сите го знаат тоа. Тие се во состојба да творат за да го освојат она што многумина едноставно не го очекуваат. Секако, знам за што се способни, но она што го прават на теренот е премногу свежо во мојата меморија. Во исто време, знаеме колку одлично можеме да играме. Утре треба повторно да излеземе на теренот да играме што можеме. Не е тешко. Истите опасности не очекуваат како на првиот натпревар. Тие можат да ја променат формацијата, имаат многу паметен тренер, не знам што ќе прават. Никогаш не сме стигнале до оваа фаза, разбирлива е желбата да се стигне до финалето, изјави Гвардиола.

Врз основа на сопственото искуство, можам да кажам дека повратните полуфинални натпревари се секогаш тешки. Почнувате да играте, потпирајќи се на резултатот од првиот состанок, заборавате што треба да направите. Отсекогаш било така. Финалето е сосема друга приказна, додаде шпанскиот фудбалски стручњак.

Натпреварот Манчестер сити – ПСЖ ќе се одигра утре со почеток од 21 часот. Сити победи со 2:1 на првиот натпревар во Париз.