Во земјотресот што во понеделникот наутро го погоди западниот дел на островот Јава во Индонезија, загинаа 252 лица, меѓу кои и голем број деца кои во тој момент биле на часови.

Advertisements

Официјалните лица денеска изјавија дека спасувачите брзаат да ги спасат луѓето од под урнатините на поранешните училници.

Сè уште не е објавен точниот број на загинати деца, бидејќи сè уште трае потрагата по преживеани.

Стотици луѓе се повредени, а властите предупредија дека бројот ќе се зголеми.

Прикажи повеќе