Според англиски весник „Гардијан“, настапот на еден од најдобрите тенисери во историјата на турнирот во Мелбурн, Новак Ѓоковиќ,  е завршена работа.

Advertisements

Ѓоковиќ ќе се врати на терените во Австралија по пауза од една година. На почетокот од 2022, тој доби забрана да игра, бидејќи не е вакциниран против “Kовид-19”.

Министерот за имиграција Ендрју Гилс ја поништи одлуката Новак да не може да оди во Австралија три години, па по овогодинешната конфузија меѓу организаторите и државата, грешката донекаде е исправена.

Прикажи повеќе