РАСТЕЊЕТО на вашата коса често може да изгледа како бескрајна игра на чекање. Без оглед на тоа што косата расте во просек околу еден сантиметар месечно, повеќето жени секогаш се стремат овој процес на раст да биде уште побрз. Ако и вие самите барате одговори за тоа како да ја направите вашата коса да расте побрзо и поздраво, вие сте на вистинското место.

Здравата, густа коса без расцепени врвови често може да изгледа како невозможна мисија, но магичната формула всушност се крие во неколку многу едноставни трикови. Подолу ви пренесуваме совети кои не бараат многу труд, а благодарение на кои вашата коса ќе биде поздрава и затоа побрзо ќе расте.

Редовни фризури

Знаеме дека одењето на фризер и сечењето на косата е веројатно тешко ако се обидувате да ја оставите да расте, но ова е клучен фактор за одржување на вашата коса здрава и за нејзино побрзо растење. Иако на почетокот може да звучи контрадикторно, редовните фризури всушност помагаат вашата коса да расте побрзо.

„Без оглед на тоа што сечењето само по себе не го забрзува растот на косата, туку го скратува, ги отстранува расцепените врвови кои ви ја кршат косата и често се едни од главните виновници за побавниот раст на косата. Отстранувањето на расцепените врвови ви дава впечаток дека вашата коса расте побрзо, а на крајот на краиштата, тоа може бидејќи здравата коса е отпорна и помалку подложна на надворешни влијанија“, објаснува фризерот Мајкл Дуенас за порталот Good Housekeeping.

Правилна нега на коса

Иако не постои магичен производ кој ќе делува преку ноќ и ќе и помогне на вашата коса да расте побрзо од кога било, за среќа на пазарот постојат маски и масла за нега на коса за да ја заштитат должината на вашата коса што е можно повеќе. Фризерите препорачуваат дека идеално време за нанесување на маската за нега е околу половина час пред туширање. На овој начин маската добро ќе се апсорбира длабоко и ќе има повеќе време за работа, а најдобри резултати се доколку ја нанесете на влажна коса.

Здрава исхрана

Да се ​​има долга, силна коса не зависи само од тоа какви производи ставате на неа, туку и она што го внесувате во вашето тело, исто така, има големо влијание. „За да го промовирате растот на косата, треба да ја храните одвнатре. Се прашувате која храна го поттикнува растот на косата? Првенствено оние кои се богати со протеини, вклучувајќи месо и риба. Обидете се да го зголемите внесот на протеини со храна како риба, грав, јаткасти плодови и цели зрна.

Дури и ако не сте љубител на месо, треба да се стремите да одржувате високо протеинска диета за раст на косата. Имено, жените кои не внесуваат доволно протеини во исхраната често имаат проблеми со опаѓање на косата“, објаснува дерматологот Франческа Фуско.

Земање суплементи

Грижата за здрава исхрана често е процес кој бара многу, па затоа повеќето експерти препорачуваат да земате дополнителни додатоци кои помагаат да се зачува здравјето на нашето тело, вклучително и косата. Додатоци кои вклучуваат железо, цинк, витамини Б и Ц, како и магнезиум се идеални за да ја направат вашата коса да расте побрзо и да изгледа поубаво.

„Ако вашата исхрана не ви дава доволно хранливи материи што ви се потребни за да бидете здрави, додатоците треба да направат огромна разлика. Побарајте висококвалитетен мултивитамин кој првенствено е насочен кон зачувување на здравјето на косата, кожата и ноктите, кој можете да го најдете во речиси сите аптеки“, додава Фуско.

Поретко миење на косата

Експертите нагласуваат дека пречестото миење на косата ја уништува нејзината густина и ја прави слаба и кршлива. Покрај тоа, и го отежнувате растењето со нормално темпо. Според советите на фризерката, доволно е шампонот да се користи два пати неделно, додека тие препорачуваат миење со млака вода. Водата на млака температура најдобро ја стимулира циркулацијата и на тој начин го забрзува растот на косата. Ако сè уште не можете да замислите да ја миете косата поретко, обидете се барем да користите производи што не содржат сулфати.