Репрезентацијата на Франција до крајот на Светското Првенство ќе биде без Лукас Ернандез. Играчот на Баерн беше принуден да го напушти теренот по само девет минути, а повредата изгледала сериозна и на прв поглед, бидејќи Ернандез се повреди, без никаков судир со противникот.

Advertisements

Последните информаци од таборот на Франција укажуваат дека Ернандез има скинати лигаменти и ќе биде надвор од терените за Светското првенство и за целата сезона 2022/23.

Тој им се придружува на Карим Бензема, Кристофер Нкунку, НГоло Канте, Пол Погба, Мајк Маињан и Кимпембе на листата на повредени во Франција.

Прикажи повеќе