Филипинскиот претседател Родриго Дутерте им се заканува со затвор на граѓаните кои одбиваат да се вакцинираат против ковид 19 додека неговата земја води голема битка со коронавирусот и има над 1,3 милиони заразени и над 23 000 мртви.

Advertisements

„Вие одлучувате, или ќе се вакцинирате или ќе одите во затвор“, им рече претседателот Дутерте на граѓаните во телевизиско обраќање по извештајот за слабиот интерес за вакцинирање во главниот град Манила, пренесува Ројтерс.

Забелешките на Дутерте се во спротивност со наводите на филипинските здравствени власти кои соопштија дека иако се охрабруваат луѓето да се вакцинираат, сепак тоа е на доброволна основа.

Прикажи повеќе