Светското првенство за четири години ќе се одржи во Соединетите Американски Држави, Канада и Мексико. Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) размислува за воведување на пенал рулет во групната фаза. Тоа ќе резултира со бонус поени за репрезентациите, при нерешен резултат на некој натпревар.

Advertisements

Меѓутоа, ако пенал рулетот се случи по натпреварот, постои зголемен ризик од манипулација – на пример, ако одреден резултат беше од корист и на двете екипи што играат и ја елиминира третата земја во групата. На Мундијалот во 2026 година ќе се натпреваруваат 48 репрезентации.

Прикажи повеќе