Турскиот Фенербахче продолжува да биде на врвот на Евролигатаа, победувајќи и оваа недела. Турците победија со 107-77 против грчкиот Панатинаикос и се единствената екипа со 7 победи досега. Изненадувања во групата на екипите кои се пас грчката екипа се Олимпијакос и Монако, кои се со по 6 победи. Грците победија со 82-71 во домот на Баерн Минхен, додека Монако со 79-74 славеше против шпанците од Басконија Гастеиз.

Advertisements

Доста интересен беше дуелот помеѓу Анадолу Ефес и Барселона, кој го добија турците со 96-86. Бранителот на титулата беше супериорен и ја заслужи победата. Победи Реал Мадрид, кој се искачува во рангирањето, додека губи Армани Милано, кој застана на 71-62 во Литванија против Жалгирис.

Евролига – 8 коло

Анадолу Ефес – Барселона, 96-86

Црвена Звезда – Вилурбан, 71-67

Виртус Болоња – Валенсија 89-59

Баерн Минхен – Олимпијакос, 71-82

Реал Мадрид – Алба Берлин, 90-72

Фенербахче – Панатинаикос, 107-77

Жалгирис Каунас – Армани Милано, 71-62

Монако – Басконија Гастеиз, 79-74

Партизан Белград – Макаби Тел Авив, 96-88