Нокаут фазата во Лигата на шампионите започна, а веќе на стартот спектаклот во кој се сретнаа Барселона и ПСЖ. Заврши со резултат 4:1 за одличните гости од Париз.

На почетокот на натпреварот, ПСЖ ја утврди иницијативата и јасно сакаше да постигне гол на „Камп Ноу“ за помирен реванш. Можеби Маурисио Покетино и неговите играчи немаа идеја дека ќе ја набијат мрежата на Каталонците. И додека се чинеше дека ПСЖ е поблизу до целта на отворањето на мечот, домашниот тим прв поведе. Тие водеа, а потоа застанаа.

Френки де Јонг падна во дуел со Курзава, а Кајперс покажа на белата точка. Од ВАР просторијата потврдија дека има контакт, а Лионел Меси беше прецизен за 1:0.

Прославата на Каталонците траеше само пет минути. Мајсторијата на Мбапе по одличната акција на парижаните и погодокот што ги воодушеви сите и покажа зошто во моментов важи за еден од најдобрите играчи во светот.

ПСЖ за малку не дојде во водство во 35. минута, по грешка на одбраната на Барса, но Тер Штеген го одбрани ударот на Курзака. Гризман од друга страна беше неточен по контра нападот на Барса. Тогаш видовме две добри можности за ПСЖ.

Кин шутира, Тер Штеген одбрани во 37-та минута, а на крајот на првото полувреме Икарди упати одличен удар по корнер, но топката оди малку покрај стативата.

Во продолжение, ПСЖ стигна до уште три гола и на некој начин се пласираше во четвртфиналето од Лигата на шампионите, но запомнете што Барселона измисли порано на „Паркот на принцовите“…

Голот за 2:1 го постигна Мбапе, кој круниса уште една одлична акција на гостите со гол, а четири минути подоцна погоди Паредес, а Кин со глава ја упати топката во мрежата на Тер Штеген за 3:1. До крајот, Мбапе стигна хет-трик и прашање е што може Барса да направи на реваншот.

Барселона се обиде да се врати, да постигне барем еден гол повеќе, но не им успеа и навистина се во тешка ситуација пред реваншот на „Паркот на принцовите“.