Челси во изминатиот период потроши над 600 милиони евра за нови засилувања, по доаѓањето на газдата Тод Боели, а на лето се очекува чистка на „Стемфорд бриџ“ и продажба на фудбалерите кои не им се потребни на „сините“.

Боели планира да продаде дури 12 фудбалери и да заработи најмалку 260 милиони евра, а на трансфер-листата веќе се наоѓаат Ковачиќ, Маунт, Аспиликуета, Лофтус-Чик, Пулишиќ, Чилвел, Галагер, Зијеш, Броја, Хаверц, Стерлинг и Обамејанг.

На најголем дел од овие фудбалери им завршуваат договорите во 2024 година, па газдата на Челси сака да заработи нешто од нивните трансфери, зашто во спротивно може да ги загуби бесплатно.

Прикажи повеќе