Ќе биде многу возбудливо на ГП на Монте Карло, барем погодувајќи го бурниот вовед.

Сè започна на вчерашните квалификации кога Леклерк ја достигна својата прва пол-позиција оваа сезона која ја „освои“ удирајќи во ѕид.

Монегаскиот возач беше побрз на домашната патека во првиот обид, а во вториот направи инцидент поради кој беа прекинати квалификациите. Се стравуваше дека го оневозможил менувачот, но за среќа тоа не се случило.

„Првичниот преглед на менувачот во болидот на Леклер не откри сериозна штета“, рече Ферари, што значи дека денес Леклер ќе биде првиот.

Удар во ѕидот и прекин на квалификациите значеше дека Луис Хамилтон ќе започне од седмата позиција, што доведе до жалење од Мерцедес.

Тото Волф предложи во иднина да се откажат времињата за возачите кои предизвикуваат црвено знаме и суспензија на квалификациите според ИндиКар.

“Не знаев за тоа правило во САД, но мислам дека е паметно правило да се расфрлаат сомнежите. Не мислам дека Чарлс го стори ова намерно, тоа е голем удел. Но, мислам дека тоа ќе ја реши дилемата и таму не би било причина да се доведуваме во прашање“, рече Волф.

Зад Леклерк ќе започнат Макс Верстапен од Ред Бул и Валтери Ботас од Мерцедес. Трката започнува во 15 часот.