Во последното коло од групната фаза на Копа Америка, играчите на Бразил и Еквадор ги поделија бодовите играјќи нерешено 1:1.

Селекторот на Бразил, Тите се согласи дека може да го комбинира тимот малку во последното коло, па првата sвезда на овој тим, Нејмар, го следеше целиот натпревар од клупата за резерви.

Првите репрезентативци Ричарлидсон и Фред исто така се одморија што се однесува до првотимците, но и без нив, Селекао лесно го задржа првото место во групата.

Во првото полувреме единствено што вреди да се спомене беше голот кој го постигна Едер Милитао во 37-та минута.

Стоперот на Реал беше највисок во скокот по центаршутот на Евертон, по што голманот Галиндез мораше да ја собере топката во својата мрежа 1:0.

На почетокот на второто полувреме, мала релаксација на бразилската одбрана искористи снаодливиот Анхел Мена, кој погоди убаво откако Енер Валенсија ја упати топката надолу.

Освен овие два гола, тешко дека е видена поголема возбуда. Двете екипи се затворија и поделија бод.

Петкратниот светски шампион го заврши натпреварувањето со десет бода како прв во групата, а помина и Еквадор, иако не забележа ниту една победа.

Со две ремија и исто толку порази се пласираа во нокаут фазата на Копа Америка, а двата тима ќе го дознаат својот ривал подоцна кога ќе биде комплетирана втората група.