Македонскиот фудбалски репрезентативец Бобан Николов е вистински херој на својот тим Шериф Тираспол.

Синоќа во последното, 6. коло од групната фаза во Лигата на шампионите погоди на гостувањето кај Шахтјор за 1-1 во последните секунди од мечот.

Со ова реми и бод составот од Молдавија си ја потврди европска пролет откако заврши на 3. место и обезбеди настап во Европска лига