Барселона ќе се сретне со Манчестер Јунајтед на првиот чекор од нокаут фазата во Лигата на Европа. Гигантите кои некогаш се бореа за трофејот во завршницата од Лигата на шампионите сега ќе имаат рана пресметка во Лига Европа. Италијанскиот тим Јувентус имаше малку повеќе среќа и ќе игра против Нант, а Ајакс ќе вкрсти со германскиот бундеслигаш Унион Берлин. Рекордерот по освоени трофеи во Лига Европа, Севилја, ќе игра против ПСВ Ајндховен, додека Рома за ривал го доби Салцбург.

ЛИГА ЕВРОПА

Барселона – Манчестер Јунајтед

Јувентус – Нант

Спортинг Лисабон – Митјиланд

Шахтјор Доњецк – Рен

Ајакс – Унион Берлин

Баер Леверкузен – Монако

Севилја – Псв Ајндховен

Салцбург – Рома

Прикажи повеќе