Четири натпревари од 26.коло во Бундеслигата се одиграа во саботата во стандардното време од 15:30 часот.

Актуелниот шампион и лидер Баерн славеше против Штутгарт со 4:0 во Минхен. Интересно, Баварците играа со десет од 12-та минута затоа што Дејвис беше исклучен, но на полувреме успеаја да постигнат четири гола.

Три од нив ги постигна Роберт Левандовски, кој сега има 35 гола во Бундеслигата и на пет гола, на осум кола пред крајот, е на рекордот на славниот Герд Мулер, кој успеа да постигне 40 гола во Бундеслигата за една сезона.

Покрај трите гола на Левандовски, погоди и Гнабри. Баерн задржа предност од четири бода во однос на второпласираниот Лајпциг.

Борусија Дортмунд разочара во Келн. Иако поведе со раниот погодок на Халанд, на крајот стигна само до бод во 90-та минута. Дуда од пенал во 35. Јарец израмни, а Јакобс спогоди за водство во 65. минута. Халанд постигна уште еден гол во финишот. И тој е во страшна форма, исто како и Левандовски.

Голеада беше виден во Франкфурт, каде Ајнтрахт го победи Унион Берлин со 5:2 со по два гола на Андре Силва и Филип Костиќ и Зубер со автоголот на Андрих, кај Унион стрелец беше Крузе во нвата наврати.

Франкфурт се зацврсти на четвртото место, исто како и Волфсбург на третото место по победата над Вердер Бремен со 2-1.