Витаминот Б12 е најважен за нормално функционирање на организмот и производство на црвени крвни зрнца. Исклучително е важен за функционирањето на нервниот систем, а освен тоа го намалува нивото на холестерол.

Нашето тело не е способно сам да го произведе, а бидејќи телото не може сам да го произведе, треба да го внесуваме преку храна богата со овој витамин. Препорачаната дневна доза на витамин Б12 е 2,4 микрограми, а за идните мајки и оние кои дојат потребна е малку поголема количина.

Ако го земете повеќе од препорачаната доза, телото го складира во црниот дроб, па телото ќе го зачува за понатамошна употреба.

Како што тврдат нутриционистите, постојат шест намирници кои се природен извор на овој витамин и сите се од животинско потекло.

Јајца
Јајцата се една од најздравите намирници кои ги користиме во исхраната, бидејќи содржат многу хранливи материи. Белката содржи многу протеини, додека жолчката е богата со бројни хранливи материи како витамин Б12, цинк, железо, витамини А и Д.

Мисиркино месо
Ова месо е познато како едно од најздравите и највкусните. Мисирката содржи многу витамини од групата Б – вклучувајќи ги витамините Б6 и Б12. Ова месо е богато со триптофан, есенцијална аминокиселина, која учествува во изградбата на серотонин, невротрансмитер кој го подобрува расположението.

Говедско месо
Говедското месо е еден од главните извори на витамин Б12. Еден говедски бифтек на скара обезбедува речиси 200 проценти од препорачаната дневна доза на овој витамин. Оваа количина на стек содржи и други витамини од групата Б – Б2, Б3 и Б6, како и повеќе од 100 отсто од препорачаната дневна доза на селен и цинк.
Ако сакате да внесувате повеќе витамин Б12, изберете делови од мисиркино месо со пониски маснотии.

Црниот дроб
Овој витамин најмногу се наоѓа во органите на животните како што се бубрезите и црниот дроб, за кои некои нутриционисти сметаат дека се многу хранлива храна. Порција од 100 гр јагнешко, говедско или телешки црн дроб содржи до 1.500 проценти од препорачаната дневна доза на овој витамин.

Сардини
Сардините се исто така одлично складиште на витамин Б 12. Без разлика дали се од лименки со додадено масло или некој сос или свежи, тие се подеднакво корисни кога станува збор за овој витамин.
Тие се многу хранливи бидејќи ги содржат практично сите хранливи материи во помала количина. Конзумирањето на 150 гр од оваа риба ќе ви обезбеди двојно повеќе од препорачаната дневна доза на витамин Б12.

Лосос
Оваа риба е богата со омега 3 масни киселини, кои се клучни за развојот на мозокот и нервниот систем. Покрај тоа, лососот содржи големи количини на витамин Б12. Богат е и со витамин Д. Според бројни студии, луѓето кои редовно јадат мрсна морска риба се помалку склони кон депресија.