Кошаркарите на Феникс Санс го совладаа ЛА Клиперс со 104-103 и поведоа со 2:0 во финалето на Западната конференција.

Санс и Клиперс синоќа одиграа возбудлив натпревар, а ДеАндре Ајтон му донесе победа на својот тим во последната секунда со забивање над Зубац.

Иако без Крис Пол, „Санс“ успеаја повторно да го одбранат домашниот терен, иако треба да се напомене и дека гостите го промашија својот најдобар играч Кави Леонард.

Феникс го предводеше Пејн до победата со 29 поени и девет асистенции, додека херојот Ајтон успеа да реализира 24 поени, 14 скока и една асистенција.

Во тимот на Клиперси најефикасен беше Пол Џорџ со 26 поени, шест скока и шест асистенции.

По натпреварот избувнаа немири, па дојде до физичка пресметка меѓу навивачите на овие екипи. Домашните навивачи провоцираа група навивачи на гостите, што доведе до жестока пресметка.

Еден од навивачите на Клиперс сакаше да се справи со навивачите на Санс, а потоа настана хаос…