Баерн уште еднаш ја освои титулата во Германија, иако немаше успех во Лигата на шампионите.

Сепак, со оглед на сè, тие можат да бидат задоволни во Баерн. И поради титулата и заради рекордот на Роберт Левандовски и поради погодените трансфери… Флик заминува, Нагелсман ќе дојде, а многумина сметаат дека Салихамиџиќ е виновен за одредени неуспеси.

Не е тајна дека поранешниот репрезентативец на БиХ и Флик имаа несогласувања, дури и вербални судири, бидејќи не можеа да се договорат за одредени одлуки за трансфери на играчи. И покрај сè, Салихамиџиќ ја доби целосната поддршка од управата на клубот, а сега претседателот на Надзорниот одбор на клубот, Ули Хоенес, јавно му ја даде.

“Не можам да ги разберам критиките кон Салихамиџиќ. Секогаш кога купувавме играч, сите во клубот беа одговорни за тоа, не само спортскиот директор. Така работиме 40 години, сè додека сум јас во клубот. Хасан не може да купува играчи самостојно. Статутот на ФК Баерн Мунхен АГ воопшто не го дозволува тоа. Секој трансфер мора да има потпис на Карл-Хајнце Румениге или друг член на управата на клубот”, објасни Хоенис.

Друг член на клубот и друга легенда на истиот – Оливер Кан – зборуваше за проблемите помеѓу Салихамиџиќ и Флик. Додуша, тој одговараше на новинарски прашања доста смирено, доста дипломатски.

“Во природата на нештата може да има различни мислења. Тренерот секогаш гледа во сегашниот тим и спортскиот директор треба да обрне внимание на економските аспекти, особено за време на периодот на короната. Не е дека сите ние плескаме со грбот ретроактивно. Се обидовме да сториме сè за да го задржиме Флик во Минхен, но на крајот клубот мораше да ја прифати неговата одлука“, вели Кан.

Кан исто така посочи дека Хасан има многу тешка задача да донесе квалитетни играчи за време на пандемијата на коронавирусите и новата финансиска криза.

Дали Флик е виновен или некој друг, ќе биде откриено следната сезона. Баерн повторно оди на сите трофеи со врвниот тренер Нагелсман, а исто така ќе биде интересно да се види каква врска ќе имаат популарниот Салихамиџиќ и поранешниот тренер на Лајпциг.