Хари Кејн е многу години најдобриот играч на Тотенхем, се чини дека дојде време да го напушти Западен Лондон.

Тотенхем нема трофеи, а Кејн, како и секој одличен играч, сака трофеи. Сега, кога пропадна и шансата за освојување на Лига купот (пораз од Сити во финалето), Кејн е решен да замине и да стави крај на 10-годишната неуспешна потрага по трофеи.

“Веќе направив многу на теренот, но размислувам за многу работи што сепак би сакал да ги постигнам. Отворено кажувам дека сакам да освојувам трофеи. Затоа станав фудбалер. Сакам да победувам и споделете ја радоста со соиграчите со кои ќе го подигнам трофејот. Тоа сеуште не се случи, се надевам дека ќе случи“, изјави Англичанецот.

На овој начин Кејн некако осети дека конечно треба да направи голем трансфер и нема да има никакви проблеми затоа што најголемите европски екипи се борат за него.

Се појави можност да се приклучи на поранешниот тренер Маурисио Покетин во ПСЖ. Парижаните можат да ги исполнат сите негови желби, а покрај тоа тој би играл и во Лигата на шампионите, што тешко дека ќе биде случај доколку остане во Тотенхем.

Кејн одигра 328 натпревари за Спарс и постигна 217 голови. Во случај тој навистина да го смени клубот, се верува дека тоа ќе го стори пред почетокот на Европското првенство, кое се игра од 11 јуни до 11 јули.