Напаѓачот на Арсенал, Александре Лаказет се најде во центарот на вниманието за неговиот потег непосредно пред почетокот на натпреварот против Славија Прага.

Топџиите во четвртокот го одиграа реванш четвртфиналето од Европската лига против Славија Прага, и тие убедливо славеа на гости со 4:0 и заслужено се пласираа во полуфиналето на ова натпреварување, каде играат против Виљареал.

Сепак, по мечот во Прага, сите зборуваа за потегот на Лаказет, кој клечеше пред играчот на Славија пред почетокот на мечот. Имено, играчите решија повторно да ја изразат својата поддршка во борбата против расизмот, но францускиот напаѓач отиде чекор понатаму.

Лаказет намерно реши да оди пред играчите на чешкиот клуб и да клекне пред нив, додека тие погледнаа кон него збунето. Сепак, за нив беше јасно дека Лаказет го стори тоа поради нивниот соиграч Ондреј Кудела.

Имено, Кудела направи вистински скандал во осминафиналето во Глазгов на мечот против Ренџерс. Тој го навреди Глен Камара на расна основа, за што УЕФА строго го казни.

По истрагата, УЕФА утврди дека Кудела навистина го навредила Камара и го суспендирала на дури десет натпревари. Лаказет ја искористи шансата против својот тим за поддршка на Камара и клекна пред играчот на Славија, што испрати навистина силна порака.

Овој потег ја воодушеви светската јавност, а по натпреварот многумина го пофалија Лаказет за неговиот потег. Дури и тренерот на Ренџерс, Стивен Џерард, кој рече дека е воодушевен од сè што Арсенал направи против Славија.

“Ми се допадна сè во врска со таа игра. Ми се допадна играта на Арсенал и начинот на кој се приближуваа на оваа игра. Тие беа одлични за време на играта, но и после тоа. Јас сум многу горд на Арсенал за сè што направија синоќа”, изјави Џерард.

“Тоа беше навистина одличен перформанс и уживав. Тренерот на Арсенал добро го подготви тимот за играта и тие тотално доминираа. Пофалбата на Лаказет е за пофалба. Тој ја поддржа Камара, но и сите што наидоа на расизам, типично е за него“.