Фудбалерите на Рома вечерва по пресвртот го победија Ајакс со 2: 1 во првиот натпревар од четвртфиналето во Liga Evropa, а до победата стигна и Манчестер Јунајтед, кој беше подобар од Гранада со 2:0 како гостин.

Првата шанса на мечот ja имаше Един Џеко во 11-та минута кога се обиде од врвот на казнениот простор, но голманот на Ајакс успеа да го одбрани неговиот удар. Шест минути подоцна Кристанте се обиде, но Шерпен повторно беше безбеден.

После тоа најмногу го гледавме натпреварот на средина од теренот без сериозни шанси и се чинеше дека нема да гледаме гол во првото полувреме.

Сепак, Ајакс поведе со 1:0 во 39. минута. Класен користи голема грешка на одбраната на Рома и по комбинацијата со Тадиќ ја погодува мрежата на римскиот клуб и го носи својот тим во предност.

Ајакс можеше да го удвои водството во 53. минута. Тадиќ доби пенал и реши сам да го изведе тоа, но тој не се прослави. Српскиот фудбалер шутираше во средина, но Лопез го прочита и го одбрани неговиот удар.

Казната за ова промашување пристигна само неколку минути подоцна. Пелегрини не го изведе баш најдобро слободниот удар, но голманот на Ајакс реагираше очајно и топката заврши во мрежата за 1:1.

Ајакс тогаш имаше неколку одлични шанси над Антони, но немаше гол. И кога се чинеше дека натпреварот ќе заврши без победник, Рома дојде до неочекуван пресврт во 88. минута.

По корнерот, топката дојде до Ибанез, кој ја заби топката во мрежата на Ајакс од десетина метри за 2: 1 и големо славје на играчите на Рома кои имаат одличен резултат пред мечот во Рим за седум дена.

Манчестер Јунајтед вечерва ја победи Гранада на гости со 2:0 и оствари многу добар резултат пред реваншот.

Гранада им пружи добар отпор на „црвените ѓаволи“ и имаше шанса да стигне до позитивен резултат, но тие не ги искористија своите можности.

Гостите поведоа во 31. минута кога Линделоф со фантастична долга топка го пронајде Рашфорд, кој ја погоди мрежата на Гранада за 1:0. Конечните 2:0 ги постави Бруно Фернандес во самиот финиш на натпреварот со гол од белата точка.