Никола Јокиќ одигра уште еден одличен натпревар во НБА лигата.

Српскиот центар ги предводеше Денвер Нагетс до победа над Детроит Пистонс со 134-119.

Јокиќ беше многу близу до нов трипл-дабл за 27 минути на паркетот. Постигна 27 поени, имаше 11 асистенции и осум скока со 13 погодоци од 16 обиди.

Јокиќ имаше добра поддршка и од Мајкл Портер, кој имаше 25 поени и седум скока и Вил Бартон, кој постигна 24 поени.

Џереми Грант беше најефикасен кај Пистонс со 29 постигнати поени.

Стивен Кари беше подобар од Милвоки Бакс и им донесе победа на Голден Стејт Вориорс 122-121.

Неверојатниот Кари го заврши мечот со 41 поен (14/21) и запре серија од три победи на Бакс.

Портланд Трејл Блејзерс беа поразени од ЛА Клиперс 133:116 без повредениот Јусуф Нуркиќ како гости во Стејплс центарот.

Пол Џорџ ги предводеше Клиперси со 36 поени, додека Пауел постигна 32 поени за Портланд.

Резултати од НБА:

Индијана – Чикаго 97:113
Атланта – Њу Орлеанс 123:107
Бостон – Филаделфија 96:106
Торонто – ЛА Лејкерс 101:110
Мајами – Мемфис 112:124
Денвер – Детроит 134:119
Голден Стејт – Милвоки 122:121
ЛА Клиперс – Портланд 133:116