Барселона во вториот меч над Елверум славеше убедливо (39-19) и обезбеди место меѓу осумте најдобри.

Каталонскиот гигант на вториот дуел славеше со 39-19, победникот беше решен по првото полувреме, во кое домаќинот имаше позитива од 20-10, до крајот беше чиста формалност.

Сумаре Дику постигна шест гола за Барселона, а исто толку за Елверум даде Доминик Мате.