Јирген Клоп уште еднаш изјави дека клубовите треба да забранат одредени играчи да одат на собири на националниот тим.

Германскиот стручњак е многу лут на последната репрезентативна пауза, а во центарот на вниманието беше десниот бек на Ливерпул, Трент Александар-Арнолд, кој беше на собирот на репрезентацијата на Англија.

Англичаните играа против Сан Марино, Албанија и Полска во квалификациите за СП, а интересно е што Герет Саутгејт воопшто не му даде шанса на играчот на Ливерпул.

Клоп е бесен што Александар-Арнолд не играл и отишол на средба без никаква потреба и ризикувал повреда или инфекција со коронавирус.

“Јас апсолутно го почитувам Герет за неговите одлуки. Сепак, не разбирам зошто Трент воопшто не играше. Тој беше стандарден во националниот тим и сега не играше ниту една минута. Не разбирам како тој го повика воопшто, ако не сметаше на него. Ако останеше тука, ќе паузираше од оваа исклучително тешка сезона, вака патуваше непотребно“, вели Клоп и додава.

“Сезоната беше прилично тешка за него, бидејќи тој имаше коронавирус на почетокот и требаше време да се врати во форма. Тој доби повик и клубот не му забрани да оди на средба, но требаше да го сториме тоа ако знаевме дека тој воопшто нема да игра“.