Мино Раиола патува во европските метрополи овие денови и го нуди Ерлинг Халанд. Барселона, Мадрид, Манчестер, Лондон…

Затоа, сите ќе имаат можност да разговараат со Раиолa и да се обидат да постигнат договор за доведување на норвешкиот напаѓач. Читајќи ги странските медиуми, заклучокот е дека Борусија нема желба да го продаде Халанд на лето, но дека ќе биде принудена на таков потег поради економската криза. Исто така, желба на Халанд е Реал Мадрид.

Сепак, Барселона е убедена дека на крајот ќе успее да купи талентиран голгетер, иако каталонскиот спорт тврди дека се свесни на „Камп Ноу“ дека би можеле да останат без потписот на Норвежанецот, па затоа подготвија план Б.

Доколку Халанд одбие да дојде во Барселона, Барселона ќе се обиде да го донесе Лаутарo Мартинез од Интер како алтернатива. Италијанскиот клуб исто така има финансиски проблеми и ќе инсистира на продажба на некои големи sвезди на лето, а Аргентинецот кој постигна 16 голови со 9 асистенции на 37 натпревари оваа сезона е сигурно некој на кој ќе му биде тешко да се спротивстави од најголемите европски клубови, вклучително и Барселона

Покрај Мартинез, Барселона будно ја следи ситуацијата околу Хари Кејн, напаѓачот на Тотенхем на кој му е преку глава од Премиер лигата и предизвикот да стигне до четвртото место во лигата, но сака да биде дел од тим кој ќе се бори за двете големи шампионски титули и Лигата на шампионите.

На 40 настапи оваа сезона, Кејн постигна 27 погодоци со 16 асистенции и се верува дека му истече времето во Тотенхем, и дека ќе стори се за да биде продаден во друг клуб на лето.