Ерлинг Халанд најверојатно ќе ја напушти Борусија Дортмунд на крајот од оваа сезона.

Норвежанецот игра одлично во германскиот клуб откако пристигна од Ред Бул Салцбург во јануари минатата година. Халанд важи за еден од најдобрите напаѓачи во Европа, а многу големи клубови покажаа интерес за него.

Неговиот агент Мино Раиола веќе разговараше со неколку клубови кои сакаат да го доведат и се чини дека Халанд ќе го смени клубот на лето иако Дортмунд тврди дека тој не е на продажба.

Раиола во четвртокот разговараше со челниците на Барселона и Реал Мадрид, проследени со клубови од Англија. Но, мадридски АС пишува дека Халанд веќе одлучил дека сака да игра во Шпанија од следната сезона.

Иако Барселона сака да го донесе со сите сили, се чини дека финансиите може да бидат проблем. АС наведува дека Халанд наводно сака да замине во Реал Мадрид од самиот почеток, но она што го прави Раиола не му оди во прилог.

Раиола сака клубовите да се натпреваруваат по неговата цена и да заработат што повеќе пари, но Реал Мадрид изјави дека нема да успее. Неговата цена може да биде помеѓу 150 и 175 милиони евра, а каде ќе заврши Халанд останува да видиме.