Претставниците на Барселона се сретнаа со Мино Рајола, агент на напаѓачот на Борусија Дортмунд, Ерлинг Халанд, и таткото на фудбалерот, Алф-Инге Халанд.

Според „Еспорт3“, каталонските менаџери изјавиле дека сакаат да го потпишат Норвежанецот, но поради финансиски тешкотии би сакале да го сторат тоа во летото 2022 година, кога ќе биде активна опцијата да ја откупат Холандија за 75 милиони евра.

Инаку, трошоците може да изнесуваат околу 190 милиони евра: најмалку 150 милиони за Борусија, околу 40 милиони за посредници.

Барселона му гарантира на Халанд дека ќе биде најплатениот играч во тимот доколку си замине напаѓачот Лионел Меси – или втор ако остане Аргентинецот.

Во исто време, каталонскиот гигант не може да се натпреварува со Реал во однос на финансиските можности, но тие веруваат дека Халанд ќе може да потпише благодарение на интересот на Мадрид за напаѓачот на ПСЖ, Килијан Мбапе.