Ерлинг Халанд вчера за само седум минути постигна два гола против Баерн.

Иако беше двоен стрелец, а неговиот тим водеше со 2:0, Халанд не и донесе бодови на Борусија од Минхен, бидејќи Баерн стигна до пресврт и на крајот славеше со 4:2.

Интересно, норвешкиот напаѓач беше заменет во 60. минута, а привремениот тренер на „Милионерите“, Един Терзиќ, објасни зошто.

„Доби удар, но тоа не беше проблем, тој не беше заменет поради тоа. Ерлинг игра на секој натпревар со недели и треба да бидеме внимателни, да го заштитиме“, рече Терзиќ.

На крајот на краиштата, Борусија веќе игра реванш од осминафиналето во Лигата на шампионите против Севилја во вторник, така што Халанд е сепак многу потребен на нивниот тим.