Ниту еден германски клуб не се пласираше во осминафиналето во Лигата на Европа, за прв пат од 2014 година.

Баер Леверкузен два пати загуби од Јанг Бојс во 1/16финалната пресметка (3:4, 0:2), додека Хофенхајм беше послаб од Молде (3:3, 0:2).

Така, ниту еден клуб од Бундеслигата не се пласираше во 1/8 финалето на турнирот по втор пат во историјата на второто по квалитет клупско фудбалско натпреварување во Европа.

Претходно во тековната Лига Европа, Волфсбург загуби во плејоф рундата од грчки АЕК (1:2).