Во светот на фудбалот има малку фудбалери кои се согласуваат отворено да зборуваат за сите теми, особено за оние кои играат на врвно ниво и постојано се во центарот на вниманието.

Пред пет години, Филипе Луис беше можеби најдобриот лев бек на светот покрај Марсело. Тоа беше во време кога го носеше дресот на Атлетико, а добрите игри му донесоа трансфер во Челси.

Бразилецот вели дека Диего Симеоне е бездушен тренер, но и единствен во светот кој може да го извлече најдоброто од него.

„Не е лесно да се игра за Симеоне. Тој нема срце. Никогаш нема да си рече: „Кутрите мои играчи, треба да сменам нешто“. Никогаш не губи време. Никогаш не се забавувавме на тренинг. Бев просечен лев бек Декември и најдобар во светот во јануари. Тој е единствениот кој го извлече максимумот од мене“.

Тој рече дека се чувствува предаден од Жозе Мурињо кој исто така го донесе во лондонските сини откако не играше на натпревар од Лига купот.

„Тогаш се чувствував предаден. Не сакав да работам со Мурињо уште една година. Но, кој може да го обвини. Го освоивме финалето и освоивме медал“.

Открил и голем семеен проблем што се обидува да го реши.

„Мојот брат има проблеми со обложувањето. Зависен е од обложувалници. Тој изгуби многу пари“, изјави 35-годишниот фудбалер на Фламенго.

Тој додаде дека за него е најтежок поразот во финалето на Лигата на шампионите во 2016 година, кога Реал го победи Атлетико по пеналите.

„Тоа беше мојата најдобра сезона во мојот живот. Многу плачев“, заклучи Луис.