Раководството на Челзи во тренерот на Лајпциг, Јулијан Нагелсман  гледа можна замена за Френк Лампард, пренесува „Билд“.

Според изворот, раководството на лондонскиот клуб е незадоволен од последните настапи на тимот и може да го отпушти Лампард.

Се известува дека на списокот кандидати за местото англиски специјалист, покрај Нагелсман, се наоѓаат и: Томас Тухел, Масимилијано Алегри и Брендан Роџерс.

Челзи е деветти во поредокот во Премиер лигата по 17 одиграни кола со 26 бода.