Чекањето заврши, стартува 27 по ред Светско првенство кое ќе се одржува во Египет, во периодот од 13-31 јануари. Ќе учествуваат рекордни 32 репрезентации и во истото поради ситуацијата со ковид-19, натпреварите ќе се играат пред празни трибини.

Додатна причина да се следат возбудувањата на Мундијалот е секако и настапот на македонската репрезентацијата која вчера и официјално дозна од ИХФ дека е учесник, после откажувањето на Чешка.

Токму во нашата група „Г“ денеска ќе се игра првиот меч на СП, Египќаните од 18.00 часот во Каиро ќе ги одмерат силите со Чиле. Интересно е фактот што двапати тестиравме (со две победи) против јужноамериканскиот претставник во Скопје во изминатиот период.

Официјално: Ракометарите ќе играат на СП во Египет, Чешка се откажа

Првиот натпревар Македонија ќе го има в четврток од 20.30 часот против селекцијата на Шведска. Првопласираните три селекции ќе обезбедат настап во следната фаза, а последнопласираните ќе продолжат во „Президент купот“.

Данска е актуелниот светски шампион, пред две години на домашен терен во Хернинг со 31:22 славеше против Норвешка.

Франција која тогаш го освои бронзениот медал, има најмногу трофеи на светските шампионати, вкупно шест (1995, 2001, 2009, 2011, 2015, 2017 година), следуваат Шведска и Романија со по четири.

„Триколорите“ седумпати играа во финалето, единствениот пораз го имаа во 1993 година од Русија.

Брестовац ги одреди патниците за Египет: Без Борко, Манасков, Георгиевски…

СП Египет 2021, распоред на натпревари –

Група „А“

15 јануари
18.00 часот Германија – Уругвај
20.30 часот Унгарија – Зеленортски Острови

17 јануари
18.00 Зеленортски Острови – Германија
20.30 часот Унгарија – Уругвај

19 јануари
18.00 часот Уругвај – Зеленортски Острови
20.30 часот Унгарија – Германија

Група „Б“

15 јануари
18.00 часот Шпанија – Бразил
20.30 часот Тунис – Полска

17 јануари
18.00 часот Тунис – Бразил
20.30 часот Полска – Шпанија

19 јануари
18.00 часот Шпанија – Тунис
20.30 часот Бразил – Полска

Група „Ц“

15 јануари
15.30 часот Катар – Ангола
18.00 часот Хрватска – Јапонија

17 јануари
15.30 часот Катар – Јапонија
18.00 часот Ангола – Хрватска

19 јануари
15.30 часот Јапонија – Ангола
18.00 часот Хрватска – Катар

Група „Д“

15 јануари
18.00 часот Аргентина – ДР Конго
20.30 часот Данска – Бахреин

17 јануари
18.00 часот Аргентина – Бахреин
20.30 ДР Конго – Данска

19 јануари
18.00 часот Бахреин – ДР Конго
20.30 часот Данска – Аргентина

Група „Е“

14 јануари
18.00 часот Австрија – Швајцарија
20.30 часот Норвешка – Франција

16 јануари
18.00 часот Австрија – Франција
20.30 часот Швајцарија – Норвешка

18 јануари
18.00 часот Франција – Швајцарија
20.30 часот Норвешка – Австрија

Група „Ф“

14 јануари
18.00 часот Алжир – Мароко
20.30 часот Португалија – Исланд

16 јануари
18.00 часот Мароко – Португалија
20.30 часот Алжир – Исланд

18 јануари
18.00 часот Португалија – Алжир
20.30 часот Исланд – Мароко

Група „Г“

13 јануари
18.00 часот Египет – Чиле

14 јануари
20.30 часот Шведска – Македонија

16 јануари
18.00 часот Египет – Македонија
20.30 часот Шведска – Чиле

18 јануари
15.30 часот Македонија – Чиле
18.00 часот Шведска – Египет

Група „Х“

14 јануари
15.30 часот Белорусија – Русија
18.00 часот Словенија – Јужна Кореја

16 јануари
15.30 Белорусија – Јужна Кореја
18.00 часот Русија – Словенија

18 јануари
15.30 часот Јужна Кореја – Русија
18.00 часот Словенија – Белорусија