Астон Вила има големи проблеми со коронавирусот, потсетување дека во рамките од третото коло во ФА купот против Ливерпул мораа да играат со фудбалери од вториот тим.

А сега натпреварот против Тотенхем во Премиер лигата е одложен исто така поради позитивни случаи на ковид-19.

Во изолација се 10 првотимци на Астон Вила, а наместо тој меч, играчите на Жозе Мурињо ќе го играат заостанатиот дуел против Фулам на домашен терен.

Тотенхем и Фулам требаше да играат на 30 декември, но истиот беше одложен поради коронавирусот. Сега оваа средба ќе го пополни терминот в среда од 21.15 часот.

Претходно од 19.00 часот на „Етихад“ стадионот Манчестер сити ќе го пречека составот на Брајтон.

На Ериксен му пропаднаа два трансфери