Доцна синоќа во НБА лигата составот на Лос Анџелес Лејкерс убедливо со 120:102 го совлада тимот на Хјустон Рокетс.

Актуелниот шампион немаше проблеми во дербито со „ракетите“, прашањето на победникот беше решено уште во првото полувреме кога стекна предност од 19 поени предност.

Доминираше повторно Дејвис со 27 поени, додека Џејмс кој играше само половина час на паркетот, запиша 18 поени, по седум скока и асистенции.

На спротивната страна најефикасен беше Вуд со 23 поени, три помалку постигна Харден, а Вол застана на 14 поени и 10 скока.

„Езерџиите“ се лидери моментно во Западната конференција со учинок од осум победи и три порази.

НБА, резултати –

Детроит Пистонс-Јута Џез 86:96
Лос Анџелес Клиперс-Чикаго Булс 130:127
Бруклин Нетс-Оклахома Сити Тандер 116:129
Њујорк Никс-Денвер Нагетс 89:114
Хјустон Рокетс-Лос Анџелес Лејкерс 102:120
Минесота Тимбервулвс-Сан Антонио Спарс 96:88
Голден Стејт Вориорс-Торонто Репторс 106:105

Табела, Западна конференција:
1.Лос Анџелес Лејкерс 8-3
2.Феникс Санс 7-3
3.Лос Анџелес Клиперс 7-4

Табела, Источна конференција:
1.Филаделфија Сиксерс 7-3
2.Бостон Селтикс 7-3
3.Индијана Пејсерс 6-3