Познати се условите за трансфер на напаѓачот на Лион, Муса Дембеле во Атлетико. Според „Гол“, клубот од Мадрид ќе го изнајми 24-годишниот Французин до крајот на сезоната 2020/21 со опција за откуп од 33 милиони евра.

Објавено е дека утре фудбалерот ќе пристигне во главниот град на Шпанија со цел да му се направат лекарски прегледи пред да го потпише договорот.

Во сезоната 2020/21, Дембеле одигра 16 натпревари за Лион, постигнувајќи еден гол. Transfermarkt.com ја проценува вредноста на играчот на 30 милиони евра.  (МИА)