Кошаркарите на Голден Стејт триумфираа синоќа на домашен терен над Лос Анџелес клиперс, откако со помош на феноменалниот Стеф Кари се вратија од негатива од 20 поени за конечни 115:105.

Кари имаше уште блескава шутерска вечер во својата кариера, постигнувајќи 38 поении, од кои девет „тројки“, а додаде и 11 асистенции.

НБА резултати од ноќта меѓу петокот и сабота:

Милвоки – Јута 118:131

Голден стејт – Лос Анџелес клиперс 115:105

Детроит – Феникс 110:105 (по продолжение)

Бостон – Вашингтон 116:107

Њујорк – Оклахома 89:101

Њу Орлеанс – Шарлот 110:118

Хјустон – Орландо 132:90

Мемфис – Бруклин 115:110

Лос Анџелес лејкерс – Чикаго 117:115

Сакраменто – Торонто. 123:144.