Пејачката Шакира и фудбалерот Жерард Пике,  се заљубиле во 2010 година, кога Шакира ја испеа познатата химна „ Waka Waka“ и Пике стана светски шампион. Фудбалерот е точно 10 години помлад од Шакира

,,Само ќе победам за да те видам повторно и да те однесам на романтична вечера“, изјави тогаш Пике.

Една година по Африка, Шакира ја објави веста дека е бремена со нивното прво дете и парот денес ги има синовите Милан (9) и Саша (7).

Colombian singer Shakira, right, and FC Barcelona’s soccer player Gerard Pique pose to the media during the presentation of her new album “Shakira” in Barcelona, Spain, Thursday, March 20, 2014. (AP Photo/Manu Fernandez)

Иако љубовта трае веќе 12 години, парот никогаш не се венчал. Во 2017 година, Шакира доживеа повреда на гласните жици, поради што помина низ еден од најтешките периоди што влијаеше на нејзината врска.

,,Џерард ми кажа дека не сака иднина со огорчена жена, дека надвор сите создаваат музика, додека јас сум затворен во куќа со деца“, изјави пејачот во едно од интервјуата.

Таа истакна дека сепак нејзиниот сопруг ѝ бил поддршка. Откако закрепна, таа и се врати на музичката кариера и нивната љубов повторно се зацврсти.

,,Не сакам Џерард да ме гледа како сопруга, туку како своја девојка. Тоа е како забранет овошен дух, претпочитам да внимавам и да мислам дека се е можно во зависност од неговото однесување“, објасни пејачката.