Српските тенисери Новак Ѓоковиќ и Филип Крајиновиќ успешно го започнаа Мастерсот во Париз. Противници во првото коло од двојките им беа Австралијците Алекс де Минор и Лук Савил, кои по голема борба ги совладаа со 2:1 (4:6, 6:4, 9:7).

Во продолжение на турнирот ќе игрaат против Перс и Полашек.

Ова беше најдобриот настап за најдобриот светски играч во сингл од финалето на УС Опен, кога загуби од Данило Медведев, кој најверојатно во среда ќе го одигра својот сингл меч против Фучовиќ.

Последен пат со Краиновиќ играше во февруари годинава, во АТП купот, а потоа ги победија Милош Раониќ и Денис Шаповалов.