Актуелниот лидер во македонската Прва фудбалска лига, Шкупи ја зголеми предноста на плус шест бода и скоро да се есенски прваци во оваа сезона, после победата со 2-1 во пресметката во Автокоманда против Скопје со 3-1, а главниот ривал сезонава

Академија Пандев ремизираше во Струмица без голови против Беласица, во 16-то коло кое го одбележаа дури шест црвени картони на петте денешни мечеви.

На останатите дуели Шкендија со пресврт го доби Пелистер со 2-1, додека без победник завршија мечевите Борец-Македонија ЃП (1-1) и Струга-Тиквеш (0-0).