Хрватската ракометна федерација одлучи да не прави промени по неуспешниот настап на Европското првенство за ракометари,

Хрвоје Хорват ќе продолжи да ја извршува селекторската позиција и во иднина , а помошник и натаму ќе му биде легендарниот Ивано Балиќ.

Осмото место на турнирот во Словачка и Унгарија не ги задоволува апетитите на фановите. Вклучително незадоволни беа и неколку поранешни репрезентативци, кои сметаат дека резултатот е разочарувачки.