Можеби токму вака е напишано за да се потврди уште еднаш дека можеби фудбалот не се игра на хартија, не се игра со слики или само милијарди за да се изгради Дрим Тим…

Не можете да купите историја, па ни 13 титули во Лигата на Шампионите, бидејќи тие се во музејот на Сантијаго Бернабеу, стадионот кој денес уште еднаш докажа дека Реал Мадрид не е залуден крал на Европа.

Иако не е како претходните години, искуството, силата, самодовербата и особено дресот ја прават разликата. Тоа го прават и фудбалери како Крос, Модриќ и Карим Бензема, кои го претставуваат и талентот на Винисиус Јуниор.

Од друга страна, ПСЖ беше многу сигурен во својата сила, можеби со памет во четвртфиналето на шампионите по успехот од 1-0 во Париз и откако Мбапе постигна гол во првите 45 во Мадрид.

Но, натпреварите траат 90 минути и Реал Мадрид го знае ова, колку што чекаше, во првиот момент погоди дека Донарума тотално згреши, па сврте се наопаку.

Фантастичен Бензема, со 3 гола во рок од 18 минути и уште неколку шанси за гол. Стратосферски меч против Меси-Мбапе-Нејмар, кои во вториот дел не изгледаа како во првиот дел.

Лео Меси на Бернабеу речиси често славеше со Барселона, но вечерва излегува со солзи, излегува со наведната глава, исто како Нејмар, како Мбапе, исто како Донарума, Хакими и другите футбалери , собрани не од маици, не од историјата, туку од милијарди нафта…

Оние на Ал-Келаифи, кој загуби од Флорентино Перез!