Најавена е уште една новина во Светскиот шампионат во Формула 1. Светската автомобилска организација (ФИА) има намера да го забрани отворањето на задното крило (DRS) во квалификациите. Возачите денес можат да го користат системот во зоните на ДРС во квалификациите без ограничувања доколку временските услови дозволуваат, а во трките само кога заостануваат една секунда или помалку зад водечкиот натпреварувач.

Податоците од Гран при на Белгија, анализирани од„ AMuS“, сугерираат дека Ред Бул има поголема корист од кој било друг тим од активирањето на ДРС. Така и загубите на светските шампиони во случај на промена на правилата ќе бидат максимални.

На патеката Спа-Франкоршамп, Ред Бул имаше зголемување од 20,3 км/ч на директното возење кога се отвори крилото, Ферари – 19, Мекларен – 15,3, Мерцедес на Луис Хамилтон – 13,2. Џорџ Расел се врати со 24,3 км/ч, но младиот Британец употреби аеродинамичен пакет на Мерцедес со голема потисна сила и со ДРС достигна 327,5 км/ч, нешто побрзо од Ред Бул со затворено крило. За споредба, Макс Верстапен и Серхио Перез имаа најдобри резултати меѓу најдобрите тимови: 340,8 км/ч со отворено крило и 320,5 со затворено крило.

Информациите за брзината претходно ја покажаа супериорноста на Ред Бул во ефикасноста на ДРС и на други патеки./Gol.mk/