Сер Алекс Фергусон вели дека „Златната топка“ за 2021 година треба да ја добие легендата на „црвените ѓаволи“, Кристијано Роналдо.

„Златната топка“ стана тема во медиумите во последните денови.

Љопитноста од навивачите, но не само што значително се зголеми кој ќе биде победничкиот играч овој пат, дилемата е многу поголема од другите години.

Трката за „Златната топка“ започна со Меси, Рондалдо, Бензема, Левандовски итн., Кои се само дел од играчите кои се борат за оваа награда.

Сер Аксел Фергунсон смета дека добитник на оваа голема индивидуална награда треба да биде Кристијано Роналдо.

Според Фергусон, достигнувањата на ЦР7 во 2021 година и рекордите што ги сруши, се доволен доказ за „Златната топка“ да отиде во рацете на Португалецот.

„Кристијано Роналдо ја заслужува Златната топка. Оваа година тој соборуваше рекорд по рекорд. Најдобриот голгетер во историјата на Реал Мадрид (451 гол) е најдобар стрелец во историјата на Лигата на шампионите (136) и репрезентацијата на Португалија (115). ЦР7 има 795 голови во 1.084 натпревари. Тоа не е единствениот рекорд што го држи Кристијано. Во текот на 2021 година, тој стана најдобар стрелец на сите времиња на национално ниво. Неговите 115 голови со Португалија му овозможија да го надмине рекордот на Али Даеи (109). Покрај тоа, со оваа бројка тој успеа да го победи Серхио Рамос (180) за да стане европски играч со повеќе натпревари (182)“, заклучува Фергунсон.

Роналдо знае дека е тешко, но има намера да го освои овој трофеј по шести пат, колку што освои Лионел Меси, кој е кандидат оваа година и во случај на триумф, би отишол до седум Златни топки.

Роналдо ја освои оваа награда еднаш со Јунајтед во 2008 година и сите други пати со Реал Мадрид во 2013, 2014, 2016 и 2017 година.