Уште една руска рафинерија погодена од украински беспилотни летала, четврта за 24 часа

Беспилотните летала лансирани од Главната управа за разузнавање на Министерството за одбрана на Украина, наводно, ја погодиле рафинеријата за нафта Новошахтинск, со што ефикасно ги запрела нејзините операции.

„Да, овој извештај е вистинит“,  потврди извор од безбедносните и одбранбените сили на Украина за Укринформ

Како што беше објавено претходно, на 5 март, военото разузнавање на Украина соопшти дека украинско беспилотно летало таргетирало складиште за нафта во рускиот регион Белгород.

Како што објавија британските разузнавачки аналитичари, рускиот капацитет за рафинирање нафта е привремено намален со повеќекратни напади со украински беспилотни летала врз рафинерии низ Русија и ќе и треба подолго од вообичаеното за Русија да ги врати во услови на санкции.

Во текот на ноќта во средата, 13 март, украински беспилотни летала, лансирани од операторите на Службата за безбедност (СБУ), нападнаа три рафинерии за нафта во рускиот Риазан, Кстово (регион Нижни Новгород) и Кириша (регион Ленинград) во раните утрински часови во средата, пренесува Укринформ според извор од украинските органи за спроведување на законот,

Други извори потврдуваат дека најновите напади се дел од тековната специјална операција на SBU насочена кон руските нафтени рафинерии.

„Системски спроведуваме разработена стратегија за исцрпување на економскиот потенцијал на Русија. Наша задача е да го лишиме непријателот од ресурси и да го намалиме протокот на нафтени пари и гориво, кои Русија ги користи за финансирање на својата војна и убиства на нашите граѓани“, кажа изворот.

Соговорникот додаде дека, судејќи според видеото достапно од отворени извори, ударите биле ефективни. Мора да се напомене дека објектите нападнати во текот на ноќта во средата се меѓу првите 5 најголеми рафинерии во Русија.

Исто така, украинските беспилотни летала, управувани од SBU заедно со други елементи на украинските одбранбени сили, нападнаа база на руските воздушни сили во Бутурлинивка и воен аеродром во Воронеж.

Како што е соопштено, рафинеријата за нафта Нижни Новгород, лоцирана во Кстово, престана со работа по нападот со дрон.

Драган Мишев