Украина и Турција разговараат за можноста за заживување на Црноморскиот договор за жито, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски на 21 јули по телефонскиот разговор со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

„Ги координиравме напорите за обновување на работата на Црноморската иницијатива за жито. Деблокирањето на коридорот за жито е апсолутен приоритет“, рече Зеленски.

Тој додаде дека светот повторно е на работ на криза со храна поради одлуката на Русија да се откаже од договорот што овозможи безбеден извоз на украинско жито преку пристаништата на Црното Море.

Прикажи повеќе