Фудбалскиот тренер на Челси, Томас Тухел е позитивен на коронавирус, објави лондонскиот премиерлигаш.

Затоа Тухел не го предводеше тимот против Плимут во четвртото коло од ФА Купот.

Клубот соопшти дека Тухел ги почитувал сите протоколи и е во самоизолација.

Клубот се надева дека ќе се приклучи на тимот на Светското клупско првенство во Абу Даби следната недела.

Фудбалерите на Челси веднаш по натпреварот против Плимут патуваат во Абу Даби.