Актуелниот менаџер на европскиот првак Челси, Томас Тухел и голманот на лондонскиот гигант Едуард Менди ги освоија двете награди на ФИФА за најдобар тренер односно најдобар голман во изборот на најдобрите („Бест“) за минатата 2021 година.

Тухел за освоената европска клупска титула ја доби наградата што е малку зачудувачки победувајќи го Роберто Манчини, кој со Италија стигна до европската титула.

Менди, пак, ја доби наградата за најдобар голман.Данскиот лекарски тим ја доби наградата за фер-плеј поради нивната итна реакција со која му го спасија животот на Кристијан Ериксен летоска, додека Ерик Ламела од Тотнем го има голот на годината, т.н. награда „Пушкаш“