Васил Терзиев, кандидатот на реформистичката прозападна коалиција Продолжуваме со промените/Демократска Бугарија победи во клучната трка за градоначалник во главниот град Софија, покажуваат резултатите на 6 ноември.

По пребројувањето на 99,78 отсто од гласовите, Терзиев доби 48,17 отсто од гласовите, додека Вања Григорова, кандидатот на проруската коалиција предводена од Бугарската социјалистичка партија (БСП) и левичарската партија Левица, доби 46,92 отсто од гласовите.

Ниту Терзиев, ниту Григорова не успеаја да го минат прагот од 50 отсто во минатонеделниот прв круг.

Кандидатот на централно-десничарската партија на поранешниот премиер Бојко Борисов, ГЕРБ, не успеа да стигне до вториот круг, со што заврши 18-годишното држење на градоначалничката функција на централнодесничарската партија на Софија.

Прикажи повеќе