Би можел да се симнеш барем на минута, да ме прегрнеш и малку заедно да се смееме. Имам да ти кажам многу работи, многу песни за пеење, многу натпревари за гледање. Тато, помина една година откако замина. Летај високо, онака како што знаеш. Те сакам и ми недостигаш многу.

Оваа потресна порака ја напиша Марадона Јуниор и ја посвети на неговиот татко, легендарниот аргентински фудбалер Диего Армандо Марадона, кој почина на 25 ноември 2020 година, на 60- годишна возраст во Тигре, предградие на Буенос Аирес.

Тој е најдобриот фудбалер на 20 век со гласање на официјалната веб-страница на ФИФА. Марадона е првиот носител на почесна „Златна топка“ на „Франс Фудбал“.

За време на неговата 21-годишна кариера како фудбалер, тој играше во шест екипи, вклучувајќи ги Бока јуниорс (двапати), Барселона и Наполи. За клубовите одигра на 491 натпревар и постигна 210 гола.

Учествуваше на четири светски шампионати од 1982 до 1994 година, стана шампион во 1986 година и вицешампион во 1990 година. Одигра 91 натпревар за Аргентина, постигнувајќи 34 гола. Од 1986 година е капитен на националниот тим. Во 1986 година ја освои Златната топка за најдобар фудбалер на Светското првенство.

На четвртфиналниот натпревар против Англија постигна два гола, кои влегуваат во историјата на фудбалот.

Првиот, постигнат со рака стана познат како „рака на Бога“. Вториот, по спектакуларниот дриблинг што започна од централната линија на теренот, помина крај четворица англиски играчи, се нарекува „Цел на векот“.

Во 1991 година тој беше суспендиран на 15 натпревари откако беше осуден за допинг. Во 1994 година, за време на Светското првенство во САД, тој повторно беше позитивен на допинг тест – овој пат ефедрин, што беше крај на неговата кариера за националниот тим.

Диего Армандо Марадона е роден на 30 октомври 1960 година во Ланус, близу Буенос Аирес, како петто од осумте деца во семејството на Диего Марадона и Далма Салвадоре Франко.