Експлозија се случи утринава во хемиската фабрика Меламин д.д во центарот на Коцевје, град во јужна Словенија.

Advertisements

Според последните податоци на словенечките државни органи, повредени се повеќе од 20 лица, а едно лице се здобило со тешки изгореници.

Полицијата ги повика жителите наоколу да ги затворат прозорците и да не излегуваат надвор. Густ чад продолжува да лебди над градот, пишува N1 Словенија.

Според словенечката полиција, експлозијата се случила утрото во 8.35 часот.

Прикажи повеќе